Marijini obroci; zajedništvo, film i donacija

ZAGREB – tijekom božićne osmine, 3. siječnja jubilarne godine 2025., mala delegacija našega Društva posjetila je zagrebački Info-centar međunarodne humanitarne organizacije Marijini obroci. Pogledali smo novi dokumentarni film Udruge „Nulta stopa gladi“ te priložili svoju donaciju.


U razgovoru s nacionalnom koordinatoricom Marijinih obroka Hrvatska, gđom Antonijom Došlić, saznali smo kako je potrebno tek 22 € kako bi jedno dijete iz siromašne zajednice tijekom cijele godine u školi primalo jedan topli obrok dnevno. Posvjedočila je kako su uvjeti života i školovanja u Beninu, gdje je nedavno provela deset dana, teški, ali su djeca veoma vesela i raduju se hrani koju dobivaju. U filmu koji smo pogledali, osnivač Marijinih obroka Magnus MacFarlane-Barrow istaknuo kako razlog gladi nije nedostatak hrane ili nemogućnost proizvodnje, kao ni „previše ljudi na svijetu“, nego neravnomjerna raspodjela dobara. Saznali smo i da je g. Magnus, prije no što je primio poziv za međunarodni humanitarni rad, bio izrazito povučena osoba, nesklona komunikaciji s više ljudi. Saznali smo da su Marijini obroci plod Međugorja, jer upravo je ondje Magnusova obitelj doživjela Božji dodir i poticaj Kraljice Mira da duboko i beskompromisno žive svoju vjeru. Ružica Ivanković iz Osnovne škole Montessori posvjedočila je kako učenici prikupljaju donacije za sirotišta u Beninu, Jadranka Tukša iz Šesnaesta gimnazije istaknula je humanitarni božićni sajam na kojem je jedan štand bio posvećen Marijinim obrocima, a Marina Katinić Pleić iz Škole suvremenog plesa Ane Maletić također je istaknula uspješnu predbožićnu humanitarnu akciju za Marijine obroke. Gđa Došlić rekla je kako volontera za veće događaje poput humanitarne utrke uvijek nedostaje pa smo zaključili kako mlade treba poticati na volontiranje. Uz to, istaknuto je da Marijini obroci, iako su osnovani na temeljima kršćanske inspiracije, rade za korisnike i surađuju s volonterima svih vjera i nijedne, te tako imaju univerzalni karakter.
Školske prehrana rješava problem gladi, ali i potiče učenike u najsiromašnijim zemljama svijeta da pohađaju nastavu te omogućuje učinkovitost obrazovanja, a time i dugoročne pozitivne promjene odnosno prekidanje začaranoga kruga siromaštva. U posljednjih petnaest godina, otkako podružnica Udruge djeluje u Hrvatskoj, naša se domovina pokazala jednom od najdarežljivijih zemalja – odmah nakon Škotske iz koje dolazi osnivač Marijinih obroka, Magnus MacFarlane-Barrow. S 33 000 donacija, 20 000 donatora i volontera, 300 stalnih i 2000 povremenih volontera koji su ostvarili 20 000 volonterskih sati, građani Hrvatske osiguravaju prehranu u 32 školske kuhinje – u Zambiji, Ekvadoru, Malaviju i Beninu – u kojima više od 20 000 djece prima obroke. U cijelome svijetu, Udruga trenutno pruža obroke 2 429 182 djece a tijekom iduće godine ta bi brojka mogla dosegnuti 3 milijuna djece.

Scroll to Top